YOSHINKAN SEISEIKAI


MISTRZOWIE SEISEIKAI ORAZ REISEIKAI YOSHINKAN AIKIDO

1. SAIKO KYOYUKI TERADA HANSHI 10 DAN STWÓRCA SYSTEMÓW
2. CHIYOSHI FUJIYAMA SIHAN 8 DAN
3. SHIGEO ISHIWATA SIHAN 8 DAN
4. MASAZUMI MATSUO SIHAN 8 DAN
5. HIDEFUMI KANEKO SIHAN 8 DAN

Seiseikai to systemem Aikido, którego stwórcom jest Kyoyuki Terada Hanshi 10 Dan IYAF.
Mówiąc o Seiseikai to tak jakbyśmy mówili o Yoshinkan ponieważ
Mistrz Terada oparł techniki na tym właśnie systemie.

Założycielem stylu Yoshinkan jest Gozo Shioda, lecz mało kto wie iż Shioda współtworzył Yoshinkan razem z Terada Hanshi – oficjalnie w lipcu 1955r. Jednak to Shioda otworzył pierwsze dojo Yoshinkan, które stało się siedzibą główną i otrzymał miano Kancho co oznacza „głowa domu”.

Styl Yoshinkan to ostrzejsza forma tradycyjnego Aikido, która jest wynikiem praktycznej efektywności i mocnych technik. Nie chcę przez to powiedzieć , że w Yoshinkan technikę zastąpiono siłą proszę tego tak nie odbierać. Yoshinkan to czysta technika, która ma działać na naszego przeciwnika. Źródłem tej techniki jest siła wypływająca z naszego centrum czyli mówiąc językiem w pełni zrozumiałym chodzi o środek ciężkości naszego ciała i wykorzystywanie jego ciężaru zamiast siły, dlatego techniki Yoshinkan są bardzo skuteczne. Adepci ćwiczą tą umiejętność poprzez Kichon dose, którą praktykuje się tylko w stylach Yoshinkan i Seiseikai. Kichon dosa składa się z sześciu elementów, które ułożone w odpowiednim układzie mogą przypominać formy kata ale można wykonywać ją również w parach. Kichon dosa polega na mocnej pracy kolan, bioder i ramion energia każdego ruchu łączy się w całość i tworzy doskonałą technikę, która jest podstawą wszystkich następnych technik w Yoshinkanie. Yoshinkan, jako styl Aikido jest bardzo podobny w wielu aspektach do technik Daito Ryu i jako bardzo skuteczny styl Aikido jest podstawą nauczania japońskich oddziałów policji.

Seiseikai Soke Terady

Pamiętajmy , że Yoshinkan to sztuka służąca do obrony i walki. Dlatego w nie ma w niej tak spektakularnych i efektownych "lotów" wykonywanych przez uke ponieważ najważniejsza dla każdego jest skuteczność , a nie współpraca z partnerem. Soke Shioda powiedział kiedyś : "nigdy nie wolno wam zapomnieć, że trenujecie sztukę walki jeżeli o tym zapomnicie dalsza nauka nie będzie miała sensu …"  Seiseikai podobnie jak Reiseikai to szkoły stworzone przez Kyoyuki Terade 10 dan , który rozbudował wiele technik yoshinkan rozszerzając je o większy wachlarz możliwych ataków jak również wprowadził detale technik z ju-jitsu , goshin-jitsu i judo , w których posiadał bardzo duże doświadczenie i umiejętności. Z czym więc mamy do czynienia ? Ze sztuką walki / samoobrony, w której stosuje się wiele elementów takich jak dźwignie, rzuty, duszenia, obalenia, uderzenia etc. wykorzystując atak przeciwnika i gdzie naszym celem jest doprowadzenie do całkowitej kontroli nad napastnikiem zachowując go przy życiu.

 
Licznik odwiedzin: