KYOYUKI TERADA

Kyoyuki Terada Hanshi urodził się
20 marca 1922 roku w Nagasaki, Kyushu w Japonii
10 Dan IYAF jest na dzień dzisiejszy największym
mistrzem Yoshinkan Aikido na świecie.

 

terada

 

Wszystko zaczęło się w kwietniu 1934r. kiedy to ukończył szkołę podstawową w Minami Kushiyama i rozpoczął naukę w szkole średniej Kaisei Junior High School gdzie pobierał m.in. pierwsze nauki swej pierwsze sztuki walki jakimi były Kendo i Judo. Czerwiec 1937r. Terada Shihan w wieku 15 lat wygrywa zawody Judo i otrzymuje nagrodę dla najlepszego zawodnika roku w Judo. Zostaje zauważony i zostaje uchideshi w Dojo Shubukan i w lipcu 1937r. jako uczeń szkoły średniej w prefekturze Nagasaki uczestniczył w szkolnych zawodach Judo. Kwiecień 1940r. w wieku 18 lat Terada Shihan rozpoczyna naukę na Uniwersytecie Takushaku gdzie wstępuje do Klubu Karate; w 1941r. wstępuje do Akademika Uniwersytetu Shidojuku gdzie spotyka Gozo Shioda Soke. Pomiędzy rokiem 1940 a 1943 Terada Shihan pobiera nauki Sumo u Akutsugawa Sensei, nauki Judo u Sone Sensei oraz nauki Kashimaryu Jujitsu u Osugi Sensei.


Grudzień 1943r. Terada Shihan w wieku 21 lat zostaje wcielony do armii ze względu na trwającą II wojnę światową, a w Marcu 1944r. zostaje wcielony do jednostek powietrznych gdzie zajmuje się konserwacją i utrzymaniem maszyn lotniczych aż do sierpnia 1945r. I tu dowiaduje się o zakończeniu wojny po czym wraca do domu do Nagasaki. 1948r. Terada Shihan w wieku 26 lat przenosi się do Tokio i rozpoczyna pracę w firmie Miyakashi. Dwa lata później w 1950r. przenosi się do pracy w policji w Yokohamie. W tym samym roku Terada Shihan rozpoczyna trening w Aikikai Honbu Dojo i pobiera nauki od Ueshib’y Morihei O’Sensei i Ueshib’y Kisshomaru Doshu. 1952r. Terada Shihan w wieku 29 lat wraz z Shioda Gozo Soke prowadzi treningi Aikido dla firmy NKK i 85 posterunków policji w Tokio. Następnie w roku 1955 kieruje treningiem Aikido dla Departamentu Policji w Yokohamie oraz Obozu Drake w Saitama.
Lipiec 1955r. w wieku 31 lat Terada Shihan staje się współtwórcą Yoshinkan Aikidowraz z Gozo Shioda Soke. 1957r. Terada Shihan w wieku 33 lat spotyka senatora Stanów Zjednoczonych Roberta Kenedy’ego oraz Premiera Nakasone w Yoshinkan Honbu Dojo. 1961r. Terada Shihan w wieku 37 lat opuszcza Tokio i udaje się do bazy wojskowej Yokasuka gdzie prowadzi treningi Aikido oraz spotyka Amosa Parker’a Sensei, któremu udziela nauk Aikido, a który rozpoczynał trening u Nouguchi Yukio Sensei.
1967r. Terada Shihan lat 43 rozpoczyna pierwszą z kilku podróży poza granicę Japonii aby wziąć udział w seminarium Aikido w Honolulu na Hawajach. 1977r.Terada Shihan ponownie zaczyna trenować Amosa Parker’a Sensei, kiedy ten odchodzi z Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.
Terada Shihan uczył Amosa Parker’a Sensei przez kolejne 20 lat nim powrócił z Guanam do Yoshinkai Honbu Dojo. Terada Shihan w wieku 66 lat otrzymuje 9 Dana (Ku Dan) z rąk Shioda Gozo Soke. Otrzymuje również tytuł Saikoo Shihan w Yoshinkan Aikido.

 

Hanshi Terada odszedł do źródła rankiem 13 lipca 2009

 
Licznik odwiedzin: